انجیر خشک شده با قرار گرفتن در زیر باران به انجیر تازه تبدیل می شود

طیف وسیعی از خواص برای انجیر در متون مختلف ذکر شده است. توجه داشته باشید که علاوه بر خواص میوه کامل انجیر شامل لاتکس، برگ و ساقه است.

بر این اساس از برگ درخت انجیر خشک شده به دلیل خاصیت ادرار آور، تسکین دهنده و دافع کرم روده استفاده می شود. دم کرده آن نیز مسکن است و برای درمان سرفه تجویز شده است.

از خواص انجیر می توان به نرم شدن روده بزرگ و سینه اشاره کرد. همچنین انجیر تازه منبع غنی بتاکاروتن و ویتامین C است که برای پیشگیری از سرطان استفاده می شود.

جوشانده انجیر را می توان در التهاب مجاری تنفسی و تجویز غرغره آن برای گلودرد، سرماخوردگی و عفونت لثه استفاده کرد.

خوردن انجیر تازه و خشک برای درمان یبوست مزمن استفاده می شود، بنابراین در طب جدید برای رفع یبوست کودکان از انجیر شربت تهیه می کنند. فواید انجیر را می توان در دسته بندی های زیر توضیح داد:

برگ پخته درخت انجیر ملین است و جوشانده آن تسکین دهنده درد شکم است. افزودن برگ درخت انجیر به آب جوش، مرهم درد و همچنین درمان بواسیر دردناک و متورم است.

برای این منظور باید بعد از ولرم شدن آب داخل وان حاوی مخلوط فوق بنشینید. با گذاشتن برگ تازه انجیر روی زخم ها و اسکارها در مدت کوتاهی می توان اثر ترمیم سطحی زخم آن را به دست آورد.

26 تا 30 گرم جوشانده برگ انجیر در یک لیتر آب آرام بخش است و برای درمان سرفه تجویز می شود. یکی دیگر از فواید برگ درخت انجیر کاهش نیاز به انسولین در افراد دیابتی است. در نهایت می توان به اثر برگ انجیر در کاهش تری گلیسیرید خون اشاره کرد.

انجیر

در مورد فواید ساقه درخت انجیر ذکر شده است که جوشانده ساقه درخت انجیر یانگ، آب اضافی بدن را دفع می کند. همچنین از پوست تازه درخت انجیر برای درمان اسهال های ساده و خونریزی های مختلف استفاده می شود.

لاتکس درخت انجیر طعم تلخ و سوزاننده ای دارد و فواید مهم آن درمان افسردگی است و همچنین دارای خاصیت درمانی برای رفع زگیل می باشد.

برای درمان زگیل باید چند روز لاتکس سفید انتهای میوه انجیر یا لاتکس دم برگ انجیر روی زگیل باشد تا از بین برود. همچنین لاتکس اگر با زرده یا روغن تخم مرغ مخلوط شود و روی زخم گذاشته شود، التیام می یابد.

برای درمان جراحات پوستی ضماد انجیر با آرد جو تهیه و روی زخم گذاشته شده است. ضماد شیره انجیر با شنبلیله نقرس را نیز معالجه و درمان می کند و این یکی دیگر از فواید انجیر است.

لاتکس درخت انجیر ملین بسیار خوبی است و دارای دیاستاز متفاوتی است که برای نرم و لطیف کردن گوشت در پخت و پز استفاده می شود.

علاوه بر این، فواید انجیر در جلوگیری از ریزش مو را می توان با مالیدن شیره آن بر روی سر به دست آورد. ناباروری و تقویت مادران شیرده از دیگر فواید لاتکس درخت انجیر است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.