پیدا کردن فرش اردکان گل ابریشم باستانی در ویرانه های تخت جمشید

فرش پرز گره دار احتمالاً از ناحیه دریای خزر (شمال ایران) یا ارتفاعات ارمنستان سرچشمه گرفته است. اگرچه شواهدی از قیطاندن بز و گوسفند برای پشم و موی ریسیده شده و بافته شده در هزاره هفتم وجود دارد، اما قدیمی‌ترین فرش پرز باقی‌مانده «فرش پازیریک» است که مربوط به قرن پنجم تا چهارم قبل از میلاد است.

به دلیل قدمت زیادی که فرش بافی دارد قیمت  فرش اردکان گل ابریشم بالا می باشد اگر چه توسط بسیاری از فرهنگ ها ادعا شده است، این فرش پرزدار مربعی، تقریباً کاملاً دست نخورده است، به عقیده بسیاری از کارشناسان منشاء قفقازی، به ویژه ارمنی است.

قالی با گره دوتایی ارمنی بافته می شود و رنگ رشته های قرمز از کوشین ارمنی ساخته شده است. مرجع برجسته فرش‌های باستانی، در مورد آن می‌گوید: « که قالی پازیریک یکی از لوازم تدفین و به احتمال زیاد شاهکاری از هنر ارمنی بوده است.

در ویرانه‌های تخت جمشید در ایران که ملل مختلف به‌عنوان ادای احترام به تصویر کشیده شده‌اند، طرح اسب از فرش پازیریک همان نقش برجسته‌ای است که بخشی از هیئت ارمنی را نشان می‌دهد.

مورخ هرودوت که در قرن پنجم پیش از میلاد می نویسد نیز به ما اطلاع می دهد که ساکنان قفقاز قالیچه های زیبایی با رنگ های درخشان می بافتند که هرگز محو نمی شد.

این فرش ها در افغانستان و همچنین توسط پناهجویان افغان که در پاکستان و ایران زندگی می کنند ساخته می شود. از قالی‌های معروف افغانستان می‌توان به شیندند یا ادرسکن که در منطقه هرات در غرب افغانستان بافته می‌شود، اشاره کرد.

قالی‌های افغانی معمولاً به قالی‌های افغانی معروف هستند. قالین های افغانی یک طرح دستباف منحصر به فرد و شناخته شده است که از افغانستان سرچشمه می گیرد.

قالی‌های دست‌باف در طرح‌ها و رنگ‌های بسیاری وجود دارند، با این حال، سنتی و رایج‌ترین نمونه فرش افغانستان، پای فیل هشت‌ضلعی (بخارا) است. فرش هایی با این چاپ معمولاً قرمز رنگ هستند. بسیاری از رنگ ها، مانند رنگ های گیاهی، برای ایجاد رنگ غنی استفاده می شوند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.