گاید سوپاپ پژو سبب جوش آوردن خودرو شد

موتور خودرو قلب تپنده و منبع نیروی محرکه آن است که از اتصال چند قسمت به یکدیگر تشکیل شده و با هم موفق به تولید نیروی لازم برای حرکت چرخ ها می شوند.

هر جزء موتور اهمیت خاص خود را دارد. زیرا عملکرد نامناسب هر یک از آنها می تواند باعث کاهش راندمان موتور یا ایجاد مشکل جدی برای آنها شود.

گاهی ممکن است ایراد در یکی از قسمت های موتور باعث آسیب و فرسودگی برخی دیگر از قسمت ها شود و گاهی موتور به دلیل مشکل در یک قسمت کاملاً خاموش می شود و روشن نمی شود.

گاید سوپاپ پژو قطعه‌ای از موتور است که شاید نام آن را زیاد شنیده باشید، اما در مورد عملکرد، میزان و دلیل کارکرد آن زیاد گفته نشده است.

در این مقاله می خواهیم بدانیم سوپاپ چیست، چه وظایفی دارد و چه تاثیری بر عملکرد موتور دارد. همچنین اینکه آیا انواع آن در راندمان موتور موثر است یا خیر.

Soupape یک کلمه فرانسوی (Soupape) به معنای دریچه است. سوپاپ ها جزء اصلی انواع موتورهای احتراق داخلی هستند و البته در موتورهای دیگر مانند پمپ آب استفاده می شوند.

سوپاپ

در واقع شیر هر چیزی است که ورود و خروج چیزی را کنترل می کند. سوباب روی سرسیلندر خودرو قرار دارد و ورود و خروج هوا را کنترل می کند.

به بیان دقیق تر، این قسمت قارچی وظیفه کنترل ورود هوا به محفظه احتراق و خروج دود از سوراخ های سرسیلندر را بر عهده دارد.

این هوای ورودی برای تشکیل مخلوطی از سوخت و هوا لازم است و انفجار رخ می دهد و هوای خروجی یا دود باعث افزایش احتراق می شود و خروجی آن برای ادامه روند فعالیت موتور ضروری است.

با توجه به اینکه احتراق در داخل سیلندرها نیاز به فضای ایزوله و غیر قابل نفوذ دارد، باید گفت که وظیفه دیگر شیر ماشین تامین این فضا به کمک واشر سرسیلندر و سرسیلندر می باشد.

بنابراین سوپاپ ها با زمان بندی مناسب حرکت و باز و بسته شدن به موقع شیرهای سیلندر یا بلوک سیلندر، دود و هوا را به سمتی هدایت می کنند که باید محفظه احتراق غیر قابل نفوذ را تشکیل دهند. با توجه به شرح وظایف SOBAB می توان گفت که یک شیر خوب دارای ویژگی های زیر است:

1. ضریب حرارت بالایی دارد و قادر به تحمل دمای بالا است. همچنین گرما را به خوبی به بدنه سرسیلندر منتقل می کند.

2. حرارت زیاد باعث سوختگی یا خوردگی نمی شود.

3. مقاومت ضربه ای لازم را دارد.

4. یک شیر خوب به سرعت فرسوده نمی شود.

سوپاپ ها بسته به نوع موتور روی سر سیلندر یا بلوک سیلندر قرار می گیرند. گاهی اوقات سوپاپ ها داخل سیلندر یا سرسیلندر هستند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.